اخبار

نرخ‌گذاری استاندارد مرغ زنده، سرنخ تعادل در بازار

مدیرعامل شرکت تعاونی کشتارکنندگان مرغ خراسان رضوی گفت: اگر مرغ زنده نرخی مشخص و استاندارد در کل کشور داشته باشد بسیاری از مسائل در عرضه مرغ حل خواهد شد.

به گزارش شهرآرانیوز، مرغداران از ابتدای سال به هزینه‌های بالای تولید و عدم انطباق آن با نرخ مصوب گلایه داشتند. مرغ زنده با حدود قیمت ۵۲هزار تومان و گوشت مرغ با نرخ مصوب ۷۳هزار تومان در بازه‌ای که تقاضا افزایش داشت با کمبود مواجه شد. چند روزی است که در نرخ مرغ تجدیدنظر صورت گرفته و این مجوز در استان صادر شد که مرغ زنده به ۵۸۲۰۰تومان و گوشت مرغ به قیمت ۷۹ هزار تومان افزایش یابد. در بازدید میدانی خبرنگار شهرآنیوز از بازار مرغ شواهد نشان می‌دهد که آرامش به بازار مرغ بازنگشته است، عرضه مرغ علیرغم وجود تقاضا با کمبود مواجه است. عرضه‌کنندگان مرغ به این موضوع تأکید دارند که مرغدار نرخ جدید را منطقی نمی‌داند و قیمت تمام شده مرغ چیزی فراتر از ۷۹هزار تومان است.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشتارکنندگان مرغ خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرانیوز در این‌باره تصریح کرد: ما در ابتدا به اولین حلقه زنجیره مرغ یعنی تولید بی‌توجه بوده‌ایم. نرخ مصوبی که برای این محصول تعیین می‌شود تولیدکننده و کشتارکن را با مشکل مواجه می‌کند و نرخ رضایت‌بخشی برای تولیدکننده و کشتارکن نیست. حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از مرغ قابل استحصال نیست و از وزن مرغ کم می‌شود و گوشت استحصالی از هر کیلو مرغ زنده حدود ۷۵۰گرم است و همین امر باعث تفاوت قیمت مرغ زنده و مرغ گوشتی عرضه شده به بازاراست. متأسفانه قیمت مرغ از نرخ مصوبی که تعیین شده برای آن بیشتر است؛ اگر نرخ مصوب برای مرغ ۵۸ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده مرغ زنده برای مرغدار حدود ۶۴ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

به گفته پورقربانی، درحال حاضر مرغی که کشتارکن ۶۲ هزار تومان خریداری می‌کند تمام شده آن برای ما حدود ۸۳ هزارتومان است و این در حالیست که موظفیم مرغی که برایمان این حدود قیمت درآمده را با نرخ ۷۶ هزارتومان در بازار توزیع کنیم.

هیچ محصولی دستوری مشکلش حل نمی‌شود

وی افزود: هیچ محصولی دستوری مشکلش حل نمی‌شود، اختلاف قیمتی که در نرخ مرغ در استان ما و استان‌های دیگر وجود دارد باعث می‌شود مرغدار مرغ خود را روانه استان‌های دیگر کند. قیمت مرغ زنده در استان در حالی به ۵۸۲۰۰ تومان افزایش یافته است که در استان‌های دیگر مرغ زنده در محدوده قیمت ۶۲ هزار تومان فروخته می‌شود. مسلماً مرغدار تمایل دارد مرغ را به استان‌های دیگر ارسال کند و نمی‌توان از مرغدار گلایه‌ای داشت.

به گفته این فعال در حوزه طیور، مرغ در پروسه تولید و پرورش برای مرغدران هزاران هزینه متغیر در بحث قیمت نهاده دامی و سایر هزینه‌ها دارد و اگربه دنبال قیمت واقعی مرغ باشیم، باید عوامل تاثیرگذار در تولید را جستجو کنیم. اگر قیمت مرغ زنده یک قیمت استاندارد باشد قطعاً قیمت گوشت مرغ نیز استاندارد می‌شود. متأسفانه اکنون ما در حلقه اول که همان مرغ زنده است گیر کرده‌ایم و این مشکل سایر بخش‌های توزیع را هم با مشکل‌ روبه‌رو کرده است.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشتارکنندگان مرغ استان اضافه کرد: اینکه برای کالایی قیمت مصوب بگذاریم، بازار حرف خودش را می‌زند. ما در برهه‌ای با کاهش تقاضا برای مرغ در بازار مواجه شدیم که قیمت مرغ روند کاهشی داشت، اما در برهه‌ای که با کاهش عرضه مواجه شویم و تقاضا در بازار وجود داشته باشد مسلماً قیمت سیر صعودی دارد. در این نوع بازار تعیین نرخ مصوب اشتباه است. ذائقه مردم از سمت گوشت قرمز به دلیل قیمت آن به سمت گوشت سفید رفته است و مسلماً مصرف آن را افزایش داده است، در نتیجه باید انگیزه برای تولیدکننده ایجاد شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *