اخبار

تفاوت تخم مرغ گرید A و B

فرق تخم مرغ گرید A و B که روی بسته تخم مرغ به صورت Grade A و Grade B مشخص شده، در برخی ویژگی هایی است که توسط سازمان دامپزشکی مشخص شده. اگر دقت کنید در بخش گرید تخم مرغ علامت IVO مشخص شده است. IVO مخفف Iran Veterinary Organization یا سازمان دامپزشکی ایران است. درجه بندی تخم مرغ یکی از بخش های دستورالعمل ارتقاء کیفیت بهداشتی و تضمین سالمت تخم مرغ است. در این دستورالعمل مشخصات تخم مرغ در دو دسته بندی A و B ارائه شده. اگرچه رده بندی تخم مرغ به A و B میتواند تا حدودی در انتخاب تخم مرغ مناسب کمک کننده باشد اما از نظر من، نبود رده کیفی AA برای تخم مرغ های بزرگتر و با کیفیت بالاتر یکی از معایب این رده بندی است. مورد بعدی این است که رده بندی تخم مرغ بر اساس نوع پرورش مرغ نیز به عنوان یکی از انتخاب های خریدار، در صنعت تخم مرغ ایران ارائه نمیشود و در صورتی که شما تمایل به خرید انواع تخم مرغ بدون قفس باشید، راهی بجز خرید از تولید کنندگان تخم مرغ خانگی بدون نظارت بهداشتی ندارید. به همین دلیل پیشنهاد میشود رده بندی نوع پرورش مرغ نیز به صورت یک دستورالعمل و درج روی بسته بندی به خریداران معرفی شود.
رتبه بندی تخم مرغ
رده بندی تخم مرغ به گرید A و B به صورت خلاصه بر اساس تمیزی تخم مرغ، اندازه و یکنواختی آنها است). روی بسته تخم مرغ به علامت Grade A و Grade B توجه کنید. در واقع فرق گرید A و B تخم مرغ در اندازه ، تمیزی و ویژگی های داخلی تخم مرغ است. تخم مرغ گرید A ، بایستی کاملا تمیز باشد و وزن هر تخم مرغ بالاتر از ۵۵ گرم است. در رده B تخم مرغ ها حداقل ۵۰ گرم هستند ( کلا ۵ گرم تفاوت) اما تا ۲۰ درصد کثیفی و یا عدم یکنواختی رنگ پوسته برای این دسته مجاز است. تفاوت در عمق اتاقک هوایی، استاندارد سفیده تخم مرغ، کیفیت و رنگ زرده و موارد دیگری بین این دو متفاوت است.
تفاوت مرکز بسته بندی گرید A و B تخم مرغ
مرکز بسته بندی تخم مرغ گرید A: مرکزی است که علاوه بر دارا بودن تمامی شرایط بهره برداری بسته بندی تخم ماکیان، دارای تجهیزات مکانیزه برای کندلینگ، سورت، بسته بندی و تجهیزات تمیز کردن بوده و سامانه های بهداشتی GMP و HACCP را با تایید سازمان دامپزشکی کشور اجرا نموده و یا دارای کد IR میباشد.
مرکز بسته بندی تخم مرغ گرید B: مرکزی است که صرفا شرایط بهره برداری بسته بندی تخم ماکیان را طبق ضوابط سازمان و سامانه های بهداشتی GMP و HACCP را با تایید سازمان دامپزشکی کشور اجرا نموده، مجهز به دستگاه کندلینگ بوده ولی فاقد سایر تجهیزات مکانیزه سورت و بسته بندی میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *